اطلاع نیوز -> اقتصاد مقاومتی


دکتر محمد حسین برزده : شکل گیری برخی زیرساخت‌های اصلی نظام

در دوران جنگ و بسیاری از صنایع تبدیلی در کشور که نظام را از این حیث وارد فاز جدیدی کرد.

اقتصاد مقاومتی در زمان جنگ شکل گرفت و امروز باید تقویت شود

قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اقتصاد ایران بطور صد در صد وابستگی شدیدی به فروش نفت داشت و در دیگر عرصه های اقتصادی نیز کلیه اجناس از خارج وارد میشد و اگر صنعتی نبز وجود داشت بسته به نیاز و تولیدات اصلی آن نیز از خارج وارد میشد.
پس از مدتی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران دچار جنگ تحمیلی شداما اثر طول جنگ نطفه های اقتصاد مقاومتی با اتکا به داشته هایمان شکل گرفت و کم کم نظام از این حبث وارد مرحله جدیدی شد .در دوران پس از جنگ نیز برخی از زیر ساخت اصلی نظام شکل گرفت و بسیاری از صنایع تبدیلی در کشور بوجود امد که زیر ساخت بسیاری از پروژه هایی است که امروز شاهد به ثمر رسیدن ان هستیم .

اقتصاد مقاومتی تدافعی نیست بلکه تهاجمی و کوبنده است

ما باید با ایجاد زمینه های تولید (تولیدات پایدار توسعه ای) اقتصاد خود را از وابستگی تک محصولی رهایی بخشیم تا در شرایط فعلی که ابر قدرت ها ما را با انواع و اقسام تحریم های ریز و درشت محاصره نموده اند بتوانیم به حیات عزتمند خود ادامه دهیم . اقتصاد مقاومتی بر خلاف نام آن که شاید به برداشت برخی دوستان اقتصاد تدافعی جلوه نماید اقتصاد مقاومتی تهاجمی و بسیار کوبنده است.

متاسفانه اکثریت مسولان برداشت اشتباه از اقتصاد مقاومتی دارند:

متاسفانه اکثر مسولان ؛ اقتصاد مقاومتی را به معنای عدم مصرف و سیاست مقابله با سایر کشورها در نطر گرفته اند . حال آنکه در بیان صحیح این موضوع را باید از منظر تولید پایدار بررسی نمود.

وظیفه نهادهای دولتی حمایت از کار و تولید داخلی برای رسیدن به تولید پایدار میباشد. علیرغم تلاش های زیاد دولت در این سالها یارانه ها بصورت هدفمند پرداخت ننموده و کارخانجات بسیاری با کمبودتولید مواجه شده اند با توجه به بررسی ها دولت با حضور پر رنگ در حوزه عمرانی نتوانسته است بر حضور ضعیف در دیگر بخش ها اعم ازحوزه حمایت از تولید ملی سرپوش بگذارد و بسیاری از افراد و کارخانجات با بیکاری مواجه شده اند .

کشور رو به رشد جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر دوران گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن را تجربه میکند که اگر ساز و کار های آن به موقع مهیا نگردد شاهد از دست رفتن فرصت های بسیاری خواهیم بود .
نوع نگاه های اخیر که از فرمان مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی بوجود می آید نشان دهنده عدم درک صحیح از فرمان معظم له میباشد چرا که اکثریت مسئولان سعی دارند وانمود نمایند که کشور به مرحله ای رسیده که نیاز به یک اقتصاد انقباضی دارد در حالیکه از فرمان معظم له چنین بر نمی آید.

اقتصاد مقاومتی تدافعی نیست بلکه تهاجمی و کوبنده است

آنچه که نگارنده این سطور از فرمان معظم له مینماید این است که ما باید با ایجاد زمینه های تولید(تولیدات پایدار و توسعه ای) اقتصاد خود را از وابستگی تک محصولی رهایی بخشیم تا در شرایط فعلی(و هر زمان دیگری) که ابر قدرت ها ما را با انواع و اقسام تحریم های ریز و درشت محاصره نمودند؛ بتوانیم به حیات عزتمند خود ادامه دهیم . اقتصاد مقاومتی بر خلاف نام ان که شاید به برداشت برخی دوستان اقتصاد تدافعی جلوه مینماید ؛ اقتصاد مقاومتی؛ تهاجمی و بسیار کوبنده است .

زمانی که کشور تولید علم داشته باشد و مواد خام را به مش

تقات و محصولات پر سود تر تبدیل نماید و سپس نسبت به صدور آن اقدام کند؛ میتواند مرکز صادراتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته باشد . ما میتوانیم بجای اینکه خریدار محصولات کشاورزی از اقصی نقاط دنیا باشیم با مکانیزه کردن کشاورزی و تبدیل آن از روش های سنتی به روش های مدرنیته جاده اقتصاد مقاومتی خود را مقاوم تر نموده و سرمایه هایی را که صرف هزینه جهت وارد ات در این بخش میشود در جهت ساخت زیر ساخت های کشاورزی بکارگیری نماییم.

اقتصاد پاشنه آشیل استراتژیک کشور است/ امروز کارخانه ها سنگر مقاومت هستند.

اقتصاد یکی از پاشنه های آشیل استراتژیک کشورها بشمار می رود کشوری مانند آمریکا در سالیان گذشته مرکز اقتصاد جهان نامیده می شد و ضعف یا قدرت گرفتن بازار آن بر کل جهان تاثیر گذار بود هرگز قابل مقایسه با امریکای فعلی که در فساد اقتصادی غوطه ور گشته و اکثریت کشورهای جهان در حال فاصله گرفتن از شیوه اقتصادی آن هستند ؛ نمی باشد یونان نمونه بارزی از وابستگی اقتصادی بوده که در حال حاضر علیرغم کمک های مالی سایر کشورهای اروپایی همچنان در منجلاب اقتصادی غرب فرو رفته که به احیای اقتصادی این کشور در کوتاه مدت امیدی نیست .

اگر در گذشته سنگرهای جبهه های جنگ و جهاد خط مقاومت با دشمن بود امروزه کارخانه ها و بنگاههای تولیدی محل نبرد ما با دشمنان است که اگر بتوانیم با تکیه بر دانش های بنیادین و تجاری سازی علم آنها را شکست دهیم (که به لطف

خدا در اکثریت بخش ها تاکنون چنین بوده است) تا سالیان سال دشمن را به عقب رانده ایم و شاهد پیروزی تاریخی در این پیچ سرنوشت ساز خواهیم بود .

در توصیه اقتصاد مقاومتی راه کارهای زیادی توسط اساتید امر ذکر شده است که تنها به ذکر چندی از آنها می پردازیم:

۱_ جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه و تبدیل آنها به کالاهای با دوام و مورد نیاز داخلی و خارحی نظیر صدور بنزین قیر گازوییل و سایر مشتقات نفتی به جای صادرات نفت خام.
۲_ تجاری سازی دانش های بنیانی در زمینه های پژشکی علمی و فنی.
۳_ برنامه ریزی جهت رونق اقتصاد خدماتی و کم هزینه اما پر سود نظیر گردشگری که کشور ما با توجه به غنی بودن اماکن زیارتی سیاحتی قابلیت بسزایی در این حوزه دارد.

۴_ایجاد بستر نظریه پردازی سودمند در علوم انسانی که علاوه بر آثار مثبت بر کشور با حمله مناسب به نطریات غربی آنانرا به چالش کشیده و جبهه جنگ اقتصادی به حبهه جنگ نظری و فلسفی تبدیل نموده و از این را نسبت به شناسایی نخبگان و فرهیختگان در سطح دنیا اقدام لازم را انجام دهیم
۵_ حضور موثر در بازارهای جهانی و در اختیار گرفتن بخشی از صادرات به کشورهای هم جوار و حتی اروپایی
۶_ ارائه کالاهای با کیفیت و قابل رقابت  با شرکت های خارجی و برند سازی در سطح بین المللی که میتواند بصورت ارائه بسته بندی های جدید و با دوام هزینه های جنبی زیر ساخت ها را نیز فراهم نماید.

۷_ گردش پول در داخل کشور و جلوگیری از واردات بی رویه و کالای مصرفی و استفاده از کالاهای تولیدی داخلی
۸_ بها دادن به کشاورزی مدرن و مکانیزه کشاورزی سنتی و تبدیل کشور به یکی از قطب های کشاورزی در منطقه
۹_ اجرای دقیق هدفمندی یارانه ها به صنایع کشاورزی و دامپروری و صنعتی و ارایه امکانات لازم به روستاها جهت جلوگیری از رشد مهاحرت بی رویه آنها به شهرها
۱۰_ جلوگیری از پیشرفت شهرنشینی در مناطق کشاورزی و توج

ه به بلند مرتبه سازی در آنها به جهت جلوگیری از تخریب بی رویه زمین های کشاورزی

مسئولان به جای شعار زدگی و جمله سازی تولید ملی را واقعا حمایت نمایند

اگر مسولان به جای شعار زدگی در این حوزه نسبت به تولید داخلی و اهتمام بیشتر  کارخانجات به دوام کالاهای ایرانی اندیشیده و اقدامات شایسته ای را انجام دهند
ضمن اینکه استفاده از تولیدات داخلی و گردش سرمایه در داخل کشور شاهد بروز فضاهای رقابتی کالاهای ایرانی در عرصه های بین المللی نیز خواهیم بود
و اما نکته آخر دشمن به هر میزان با محاصره اقتصادی خود سعی در وارد آوردن فشارهای اقتصادی بر مردم ایران داشته باشد انشا اله موفق نخواهد شد زیرا که ما بارها ثابت کرده ایم فرزندان رمضان و محرمیم و در برابر فشارهای اقتصادی و سیاسی سر خم نخواهیم کرد.

 

2015-02-20-22-21-59_deco,, , , ,

تاريخ ۵ اسفند ۱۳۹۳      
تعداد بازدید تعداد بازدید 367      
منتظر نظر شما هستیم !