اطلاع نیوز -> دختران می توانند قهرمان باشند


بانوی طلایی تکواندو فقط فعل «توانستن» را صرف می کند

سهیلا نوری: در بیستمین روز از بهار سال ۷۲ در شاهرود به دنیا آمد، اما تمام خاطرات خردسالی و نوجوانی‌اش در شهر ورامین رقم خورده است. ۱۰ ساله بود که در کنار علاقه وافر به درس خواندن، ریشه‌های علاقه دیگری در وجودش جوانه زد که مخالفت پدر و مادر در شاخ و برگ گرفتن آن تأثیری نداشت. از همان روزها با اراده‌ای که داشت می‌شد فهمید او در رشته ورزشی مورد علاقه‌اش نیز همین قدر مصمم خواهد بود و لحظه‌های زیبا و شادی را رقم می‌زند که نه تنها خانواده‌اش را خشنود می‌کند، بلکه لبخند رضایت را بر لبان هموطنانش می‌نشاند. فاطمه روحانی بانوی مدال آور کشورمان که تا امروز در رشته ورزشی تکواندو خوش درخشیده است با گروه زندگی روزنامه ایران به گفت‌و‌گو نشست.

اراده‌ای محکم
«۱۰ ساله بودم که از طریق یکی از همکلاسی هایم با رشته تکواندو آشنا شدم. او لباس تکواندو را همراه خود به مدرسه می‌آورد و در مسیر برگشت برای تمرین به باشگاه می‌رفت. چند مرتبه‌ای با او به باشگاه رفتم و احساس کردم علاقه خاصی به این رشته ورزشی دارم اما متأسفانه پدر و مادرم به علاقه مندی‌ام توجه نمی‌کردند و راضی نمی‌شدند به عرصه ورزشی که مرا سحر کرده بود وارد شوم اما دست بردار نبودم و مدام اصرار می‌کردم تا اینکه برادرم تصمیم گرفت مرا در باشگاه ثبت‌نام کند.»
فاطمه روحانی با یادآوری آن روزها افزود: «بعد از اینکه پدر و مادرم متوجه این موضوع شدند با وجود نارضایتی، ناراحتی شان را بروز نمی‌دادند تا اینکه یک ماه بعد در مسابقات تکواندو نونهالان منطقه شرکت کردم و مقام قهرمانی را کسب کردم. دیگر براحتی می‌شد رگه‌های خشنودی را در چهره آنها دید.»
رنگین کمان موفقیت
مادر پای ثابت تمریناتش شده بود. هر جا که برای تمرین مسابقات کشوری می‌رفت مادر همراه و قوت قلبش می‌شد.
فاطمه روحانی که برای جبران این همه محبت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کرد و مدام به فکر موفقیت در مسابقات پی در پی بود در نخستین مسابقه کشوری که شرکت کرده بود مقام سوم را به دست آورد و پس از آن در تمام مسابقات کشوری مقام نخست را از آن خود کرد. او که در سال آخر نونهالان و در مسابقات جام دوستی ایران و کره به مقام نخست رسید با این پیش زمینه وارد رده نوجوانان و عضو ثابت تیم ملی شد.
از آن پس در سال نخست رده نوجوانان مسابقات جهانی ازمیر ترکیه را در پیش داشت که دو هفته مانده به مسابقات در تمرینات از ناحیه دست دچار شکستگی شد و از شرکت در مسابقه باز ماند.
پس از آن در مسابقات نوجوانان غرب آسیا که در سال ۲۰۰۹ و در کشور اردن برگزار شده بود به مقام دوم رسید. در همان سال با شرکت در تورنمنت کلاس A جهانی کره مقام سوم را به دست آورد و اواخر همان سال مسابقات آســــیایی را که در کیــش برگزار شده بود با عنوان قهرمانی پشت سر گذاشت.
وارد رده بزرگسالان شد و با شرکت در مسابقات آسیایی ویتنام در سال ۲۰۱۱ سوم شد، همچنین با شرکت در تورنمنت بین‌المللی آزاد منچستر عنوان نخست را از آن خود کرد و در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی سال گذشته که در اندونزی برگزار شده بود مقام اول را به دست آورد. علاوه بر این در ۲۵ مرداد ماه سال‌جاری با شرکت در بیست و دومین دوره مسابقات تکواندو نظامیان جهان (سیزم) به میزبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با همکاری فدراسیون تکواندوی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های بخش بانوان مدال طلا را به گردن انداخت و در نهایت در دومین روز از رقابت‌های تکواندوی هفدهمین دوره بازهای آسیایی اینچئون ۲۰۱۴در مرحله نهایی وزن ۷۳- کیلوگرم بانوان از حریف کامبوجی خود شکست خورد وعنوان نایب قهرمانی را به دست آورد.
حرف دل
گاهی اوقات برخی افراد به سراغ حرفه یا هنر‌هایی می‌روند که سایرین از آن دوری می‌کنند و بنا به دلایلی که برای خودشان قانع‌کننده است حضور خود را در آن عرصه نا ممکن یا دور از انتظار می‌دانند اما فاطمه روحانی از این دسته افراد نبود و تلاش در عرصه ورزش و تکواندو را سکویی برای رسیدن به اهداف و آرزوهایی که در سر می‌پروراند می‌دانست.
می‌گوید: «همیشه از اینکه به عنوان یک دختر توانسته‌ام در این رشته به ظاهر مردانه خوش بدرخشم خوشحالم. این ورزش اعتماد به نفس خاصی به من داده و نیروی مضاعفی را در وجودم زنده کرده است تا متکی به کسی نباشم و حرف زور نشنوم. اینکه مستقل باشم، روی پای خود بایستم و به حاشیه نروم مهم‌ترین فاکتورهایی است که ورزش تکواندو به من داده است. بلندپروازی خاصی را در این رشته ورزشی احساس می‌کنم که ورزشکار را به سمت جلو هدایت می‌کند و او را به اوج می‌رساند و من هم خوشحالم که توانستم با اتکا به تمام این فاکتورهای ارزشمند ذهنیت والدینم را تغییر دهم و پس از اینکه بر سکوهای جهانی می‌ایستم در لبخندهایم این جمله را فریاد بزنم که دختران هم می‌توانند قهرمان باشند.»
طعم شیرین پیروزی
لحظه موفقیت، از شیرین‌ترین لحظه‌هایی است که خاطره‌اش برای همیشه در ذهن به یادگار می‌ماند و کافی است یادآوری شود تا حس و حال همان لحظه دوباره زنده شود.
فاطمه روحانی این لحظات را بسیار تجربه کرده است. او از حس و حالش در آن لحظات چنین گفت: «لحظه موفقیت نخستین چیزی که به ذهنم خطور می‌کند خوشحالی خانواده و هموطنانم است و به جرأت می‌گویم که تمام زحمات و تلاشی که در روز‌های قبل از مسابقه داشتم طی چند دقیقه از نظرم عبور می‌کنند.» وی می گوید: «شاگرد بسیار درس خوانی بودم اما حالا که به عنوان قهرمانی در عرصه ورزش رسیده‌ام باید بگویم که ورزش برایم در اولویت قرار دارد.
به همین دلیل است که آنچه به زعم برخی‌ها مانعی برای پیشرفت خواهد بود برای من حکم یک برتری یا تفاوت را دارد. حجاب برای ما مسلمانان یک اعتقاد است که باید آن را حفظ کنیم و واقعیت این است که ما به از دست دادنش راضی نمی‌شویم. هرچند که شرکت در مسابقات تکواندو با وجود حجاب بسیار سخت است اما این سختی‌ها را پذیرفته و عادت کرده‌ایم که این تفاوت میان ما و سایر ورزشکاران وجود داشته باشد.
این تفاوت حس خوبی دارد و به عقیده من نوعی تعهد میان خالق و مخلوق است که بنده را به خدایش نزدیک‌تر خواهد کرد و خوشحالم که این اعتقادات از کودکی با من همراه بوده است و حالا قبل از هر مسابقه سعی می‌کنم به چیزی جز لطف و بزرگی خداوند فکر و تکیه نکنم و تنها از محضرش آرامش بگیرم زیرا هرچه به خداوند نزدیک‌تر می‌شوم انگیزه بیشتری برای پیشرفت و تلاش و البته کسب موفقیت پیدا می‌کنم.»

 

تاريخ ۱۵ آذر ۱۳۹۳      
تعداد بازدید تعداد بازدید 94      
منتظر نظر شما هستیم !