اطلاع نیوز -> دستگیری ۶۰ گروه از قاچاقچیان چوب ورامین


رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: دو هزار هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است و در ارتباط با قاچاقچیان چوب بیش از ۶۰ گروه از قاچاقچیان چوب دستگیر شدند.

1605249

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: دو هزار هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است و در ارتباط با قاچاقچیان چوب بیش از ۶۰ گروه از قاچاقچیان چوب دستگیر شدند.

به گزارش اطلاع نیوز، ضیا نصرتی که به عنوان سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه شهرستان ورامین سخن می گفت با گرامیداشت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: هفته منابع طبیعی از پانزدهم اسفندماه به مدت یک هفته برگزار و در این هفته ادارات منابع طبیعی وظائف مهمی  را بر عهده دارند که سبب اعتلای فرهنگ منابع طبیعی می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین افزود: منابع طبیعی به دو دسته منابع طبیعی غیر قابل تجدید و منابع تجدید شونده تقسیم می شوند که تمرکز ما بر روی دسته دوم است و وظیفه سنگینی بر عهده همه ماست.

۸۰ هزار هکتار از اراضی ورامین به استان سمنان و قم منتقل شده است

وی ادامه داد: استفاده درست از منابع طبیعی به معنای ادامه زندگی و تجدید حیات است و زندگی موجودات را تداوم می بخشد و یک عده معتقد هستند که منابع طبیعی باید بدون توجه به برنامه ریزی استفاده شود اما برخی دیگر اعتقاد دارند که منابع طبیعی باید بکر و دست نخورده بمانند اما دسته دیگر هم معتقد به توسعه پایدار هستند و بیان می دارند باید از منابع طبیعی درست استفاده شود به طوری که به منابع پایه صدمه وارد نشود.

نصرتی اضافه کرد: بهره برداری بی رویه و غیر اصولی جنگلها و استفاده بی رویه از منابع برای چراندن دام ها و استفاده غیر اصولی سبب تخریب منابع طبیعی می شود و این موضوع باعث می گردد که اکوسیستم های طبیعی جای خود را به اکوسیستم بیابانی می دهد و بارش به جای آنکه آب های زیرزمینی را بهره مند کند موجب ایجاد سیلاب و طوفان شن و به مخاطره افتادن جان می شود

۹۰ درصد اراضی مرتعی شهرستان سند دار شده است

این مسئول عنوان کرد: در حال حاضر استان های غربی کشور با این مشکل روبرو است و در اثر ریزگردها مدارس و ادارات به مدت دو تا سه روز تعطیل و سلامت مردم به خطر می افتد

وی بیان داشت:  یکی از وظائف اداره منابع طبیعی، شناسایی و تفکیک اراضی و انفال عمومی از اراضی خصوصی افراد در شهرستان است و برابر با ماده ملی شدن جنگلها و ماده دو حفظ ذخایر جنگلی حدود ۹۸ درصد اراضی شهرستان ورامین مورد تشخیص قرار گرفته است.

 نصرتی گفت: مساحت اراضی شهرستان ۲۲۰ هزار هکتار بود و با تقسیمات کشوری حدود ۸۰ هزار هکتار به استان سمنان و قم منتقل شد و ۱۴۰ هزار هکتار تحت اختیار ورامین است و با تلاش های صورت گرفته ۹۰ درصد این اراضی را توانسته ایم با همکاری اداره ثبت سنددار کنیم.

شناسایی ۹۱ هزار هکتار اراضی مرتعی در شهرستان

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین متذکر شد: یکی از وظائف مهم اداره منابع طبیعی، توسعه و  احیا  واگذاری اراضی ملی است و اداره منابع طبیعی با اجرای پروژه های مختلف نظیر ایجاد سدهای خاکی و نهال کاری جهت توسعه و احیای اراضی تلاش می کند و ۱۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی تغییر ماهیت داده که مشکل ریزگردها در راه های مواصلاتی و اراضی کشاورزی را برطرف ساخته است.

این مسئول یادآور شد: با تلاش های صورت گرفته پنج سد خاکی در شهرستان احداث شکه سبب ذخیره سازی آب های سطحی شده و شناسایی ۹۱ هزار هکتار اراضی مرتعی و واگذاری آن به مرتع داران صورت گرفته و بیش از ۱۴ هزار هکتار از موات به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار گردیده که سبب اشتغالزایی شده است.

سه هزار هکتار از اراضی ورامین زیر کشت پسته است

وی گفت: با تلاش های صورت گرفته اداره منابع طبیعی زمین هایی را برای کشت پسته اختصاص داده و بر اساس آمارها سه هزار هکتار از اراضی به باغ های پسته تبدیل شده و از نظر کیفیت با پسته رفسنجان قابل رقابت می باشد

نصرتی افزود: سومین وظیفه اداره منابع طبیعی حفاظت از اراضی ملی و انفال است که با سه بحث عمده صورت می گیرد که برخورد با متخلفین و قاچاقچیان چوب و بهره برداران غیر مجاز مراتع در دستور کار قرار دارد و دو هزار هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است و در ارتباط با قاچاقچیان چوب بیش از ۶۰ گروه از قاچاقچیان چوب دستگیر شدند.

این مسئول اضافه کرد: اگر تمامی این فعالیت ها که با هزینه های گزاف از بیت المال انجام می شود بدون همکاری مردم به صورت مقطعی تأثیر گذار است و به همین خاطر به نظر می رسد با یک جدیت و همیت ملی باید از منابع طبیعی دفاع کنیم.

 

 

 

 

 ,, , ,

تاريخ ۹ اسفند ۱۳۹۳      
تعداد بازدید تعداد بازدید 114      
منتظر نظر شما هستیم !