اطلاع نیوز -> قرچک شهرستانی فاقد بیمارستان


81503601-6270781

گرچه دو سال از ارتقای شهر قرچک به شهرستان می گذرد اما نبود زیرساخت های لازم در این شهر بخصوص فقدان بیمارستان، معضل درمان ساکنین این شهرستان ۳۰۰ هزار نفری را پیچیده تر کرده است.

قرچک شهرستانی در جنوب شرق استان تهران است که از یک بخش مرکزی، دهستان «ولی آباد» و دهستان «قشلاقی جیتو» تشکیل شده است، این شهرستان در سال ۱۳۲۰ تنها ۱۶۷ نفر جمعیت داشت که به علت ظرفیت مهاجرپذیری فراوان، رشد جمعیت بالایی را تجربه کرد و در سال ۱۳۵۵ به شهر تبدیل شد.
قرچک پیش از این یکی از توابع شهرستان ورامین بود که در آذرماه سال ۱۳۹۱ با تصمیم هیات دولت به شهرستان ارتقا یافته و مستقل شد، ارزانی مسکن نسبت به دیگر مناطق استان و کوتاهی مسافت برای رسیدن به تهران موجب جذب حدود یک سوم از سرریز جمعیت پایتخت به این منطقه شده است.
نکته قابل توجه اینکه این شهرستان با وجود داشتن ویژگی های فوق از فقدان یک بیمارستان رنج می برد و این در حالی است که به گفته «محمد آقاجانی» معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متوسط وجود تخت های بیمارستانی دولتی در کشور به ازای هر یکهزار نفر، یک تخت است.
نبود تخت بیمارستانی در قرچک نکته ای است که در بازدید ماه گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این شهرستان مورد توجه قرار گرفت، «سید حسن قاضی زاده هاشمی» در این بازدید از تخصیص اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری تنها بیمارستان دولتی این شهرستان که ساخت آن از سال ۹۰ آغاز شده در دو سال آینده خبر داد.
استاندار تهران نیز پیش از این با انتقاد از نبود حتی یک بیمارستان در قرچک، از تلاش برای تسریع ساخت بیمارستان ۶۴ تخت خوابی دولتی این شهر خبر داده بود.
علاوه بر بیمارستان دولتی در حال ساخت قرچک، «شرکت حیان طب زیبا» که در تارنمای آن عنوان سهامی خاص ذکر شده از اواخر سال ۹۲ ساخت بیمارستان خصوصی «حیان» با ظرفیت ۲۰۰ تخت خواب را در قرچک کلید زده است.
«غلامحسن آذری شاذ» با بیان اینکه طراحی بیمارستان حیان به نحوی انجام شده که امکان افزایش ظرفیت آن به ۳۰۰ تخت خواب وجود دارد، افزود: زیر بنای ساختمان اصلی بیمارستان دوهزار و ۷۶۱ مترمربع است که از دو بخش عمومی و جراحی قلب باز شامل واحدهای آنژیوگرافی، توانبخشی و اتاق جراحی تشکیل خواهد شد.
آذری شاذ با اشاره به کمبود شدید این شهرستان در حوزه تخت های مراقبت ویژه، تصریح کرد: ۶۰ تخت این بیمارستان به بخش مراقبت های ویژه اختصاص یافته که شامل واحدهای ان آی سی یو (NICU)، اس آی سی یو (SICU) و سی سی یو (CCU) و … خواهد بود.
مدیرعامل شرکت سازنده بیمارستان خصوصی شهرستان قرچک افزود: این بیمارستان از انواع پاراکلینیک و پلی کلینیک های درمانی، آزمایشگاه ها، بخش ام آر آی (MRI)، پزشکی هسته ای و سی تی اسکن برخوردار خواهد بود به نحوی که در صورت حضور بیمار در این مرکز درمانی، برای انجام درمان های موازی نیاز به خروج وی از بیمارستان نباشد.
وی با اشاره به روند اجرایی ساخت بیمارستان، گفت: تاکنون پی ریزی ساختمان اصلی ریخته و ستون ها زده شده و آماده سازی برای زدن سقف در حال انجام است.
آذری شاذ همچنین از ساخت یک ساختمان جانبی در کنار مرکز اصلی بیمارستان به منظور جانمایی رستوران، برخی درمانگاه ها و همچنین اسکان همراهان بیماران بستری خبر داد.
امید است با تلاش مسوولان شهری و استانی، هرچه زودتر تخصیص اعتبار برای تکمیل بیمارستان دولتی قرچک انجام شده تا پیش از بهره برداری از بیمارستان خصوصی حیان که قرار است تا سه سال دیگر تکمیل شود، شهروندان این شهرستان از وجود یک بیمارستان دولتی که حداقل نیاز این شهر را برطرف خواهد کرد، بهره مند شوند.

 ,, , , ,

تاريخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۳      
تعداد بازدید تعداد بازدید 106      
منتظر نظر شما هستیم !